Coraz częściej wykorzystywanym materiałem, który wykorzystywany jest jako alternatywa dla tradycyjnych materiałów ociepleniowych, jest pianka poliuretanowa. Jej strukturalną podstawą jest poliuretan, który dobrze znany jest producentom samochodów, lodówek, krzeseł czy łóżek.

Warto już na samym początku wspomnieć, że pianka poliuretanowa nie jest rozwiązaniem, które pojawiło się dopiero w XXI wieku. Już w latach 50. XX wieku mieliśmy szansę zaobserwować pierwsze izolacje termiczne wykonane właśnie dzięki niej. Nie mniej – przez długi czas pozostawała ona niepopularną i rzadko wykorzystywaną metodą. Jednak jej skuteczność, długowieczność oraz prosty sposób nałożenia sprawiły, że obecnie znacznie dominuje ona nad tradycyjnymi rozwiązaniami, wykorzystującymi m.in. wełnę mineralną.
Wykorzystywana przez nas w codziennej pracy pianka poliuretanowa jest materiałem powstającym na bazie żywicy i specjalnego utwardzacza. Do połączenia obu komponentów zachodzi w reaktorze natryskowym, przy użyciu wysokiego ciśnienia. Reaktor służy również i temu, aby powstała w takich warunkach piana PUR została równomiernie naniesiona na powierzchnię, tworząc tym samym spójną, jednolitą powłokę. Dzieje się tak głównie dzięki charakterystycznym właściwościom materiału – niemal natychmiast po naniesieniu na powierzchnię, dla której ma być izolacją, tworzywo PUR pęcznieje, dokładnie wypełniając tym samym wszelkie nierówności. Materiał samoczynnie wnika we wszelkie niedostępne przestrzenie, co pozwala całkowicie zredukować efekt tzw. mostów termicznych.

Ze względu na powyższe właściwości zdecydowaliśmy się na wykorzystanie pianki poliuretanowej przy wykonywanych przez nas usługach ociepleniowych – zarówno tych, które przeprowadzamy wewnątrz budynków, jak i tych, które mają miejsce na zewnątrz. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży udowodniło nam, że tego typu realizacje pozostają bezkonkurencyjne – zarówno pod względem efektywności i trwałości bariery termiczno-akustycznej, jak również komfortu, który ona zapewnia.

 

Rodzaje pianek

Piana otwarto-komórkowa

To typ o niższej gęstości, dzięki czemu do wykonania izolacji wystarcza mniejsza ilość materiału. Jest to izolacja tańsza od wariantu zamknięto-komórkowego. Większa ilość otwartych komórek przynosi wyższy współczynnik przenikania ciepła K, ale to wciąż doskonałe rozwiązanie termoizolacyjne znacznie przewyższające skutecznością styropian czy wełnę. Pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa wyróżnia się doskonałymi właściwościami dźwiękoszczelnymi. Podczas montażu od wewnątrz należy zastosować folię paroizolacyjną, która ułatwi przepuszczalność i odparowywanie niewielkich ilości wilgoci pochłanianych przez pianę.

Piana zamknięto-komórkowa

Pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa w porównaniu z otwarto-komórkową wyróżnia się znikomą chłonnością nawilgoć, zaledwie poniżej 3% objętości. Jak każda pianka poliuretanowa jest odporna na działanie pleśni oraz grzybów. Może pracować w zakresie temperatur od – 50°C do +130°C. Nie zanika w czasie i jest odporna na działanie większości rozpuszczalników organicznych.

Współczynnik przewodzenia ciepła dla piany zamknięto-komórkowej wynosi λ=0,022-0,024 W/m2K, co sprawia, że jest to bardzo skuteczny materiał izolacyjny. Już niewielka grubość skutecznie chroni przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci i niskich temperatur. Doskonale sprawdza się w izolacjach fundamentów i dachów. Pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa może zastąpić styrodur, styropian lub wełnę, przy zastosowaniu znacznie mniejszej grubości warstwy izolującej. Już 10 cm piany daje tyle, co 16 cm styropianu. Dodatkowo zyskujemy izolację pozbawioną łączeń, a tym samym mostków termicznych.

Zalety pianki poliuretanowej

Zarówno otwartokomórkową, jak i zamkniętokomórkową piankę poliuretanową stosuje się przede wszystkim ze względu na szereg zalet. Jest ona innowacyjnym, niedrogim, skutecznym i trwałem materiałem izolacyjnym, który może być stosowany w różnych gałęziach budownictwa – nie tylko w budownictwie gospodarczo-rolnym oraz mieszkalnym. Doskonale znając ten materiał oraz pracując z nim wiele pragniemy zwrócić Państwa uwagę na cechy najistotniejsze i najkorzystniejsze z punktu widzenia inwestora.

1. PRECYZJA

Posiłkowanie się metodą natryskową, dzięki której pianka poliuretanowa zostaje nałożona na różnego rodzaju powierzchnie, pozwala na bardzo dokładne jej położenie. Niezależnie od tego, czy powierzchnia jest porowata, czy też zupełnie gładka – pianka PUR efektywnie wypełni każdą szczelinę, pozwalając tym samym zredukować ryzyko występowania tzw. mostków termicznych.

2. CZAS

Krótki czas przeprowadzonych prac. Tuż po nałożeniu pianki poliuretanowej na powierzchnie dachu, ścian, czy też innych elementów konstrukcyjnych – następuje proces sztywnienia. Trwa on bardzo krótko i niemal natychmiast przynosi oczekiwane rezultaty, czyli stworzenie skutecznej bariery termo-akustycznej.

3. KOSZTY

Stosunkowo niewielkie koszty całej inwestycji (w porównaniu z tradycyjnymi metodami ocieplania budynku) decydują o tym, że po piankę PUR sięga coraz więcej inwestorów. Należy również podkreślić, że z kosztami wiążą się mniejsze wydatki eksploatacyjne, które są rezultatem zastosowania tego typu izolacji. Istotny jest także brak konieczności przeprowadzania robót poprawkowych – np. po kilku latach użytkowania budynku, w trakcie których tradycyjny materiał izolacyjny traci swoje właściwości.

4. UNIWERSALNE ZASTOSOWANIE

Doskonała przyczepność, o której już wcześnie wspomnieliśmy, oraz krótki czas sztywnienia materiału pozwala stosować go przy różnych inwestycjach. Z ocieplania pianką poliuretanową mogą korzystać zarówno domy i obiekty mieszkalne, jak również budynki handlowe, biznesowe, przemysłowe (np. hale produkcyjne lub magazynowe) czy też obiekty komercyjne.

5. DOSKONAŁA IZOLACJA

Skuteczność – to cecha, za którą zarówno my, jako wykonawcy, jak również nasi Klienci, czyli inwestorzy cenią piankę PUR. Położona na daną powierzchnię metodą natryskową stanowi niezwykle szczelną barierę. Ocieplanie pianką okazuje się nie tylko uszczelnieniem termicznym budynku (izolacja termiczna), ale również dźwiękowym (izolacja akustyczna) oraz zabezpieczeniem go przed wilgocią (hydroizolacja).

6. BEZPIECZEŃSTWO DLA KONSTRUKCJI

Niewielka waga materiału oraz brak konieczności stosowania dodatkowych wsporników instalacyjnych sprawia, że ocieplanie budynku za pomocą pianki PUR jest całkowicie bezpieczne dla konstrukcji budynku – nie stanowi dla niego dodatkowego zagrożenia. Z tego też względu z tego rozwiązania mogą korzystać zarówno obiekty wieloletnie, jak również i nowe – będące jeszcze w stanie surowym.

7. EKOLOGICZNOŚĆ

Stosowane przez nas środki są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Zarówno prace związane z wykonaniem warstwy ociepleniowej, jak i jej wieloletnie funkcjonowanie również nie stanowi zagrożenia dla stanu środowiska.

8. NIESZKODLIWOŚĆ

Ekologiczny charakter stosowanych przez nas materiałów przekłada się także na bezpieczeństwo i komfort odczuwalny przez mieszkańców danego budynku. Pianka PUR nie sprzyja wzmożonemu zakurzeniu, nie pyli się, ani też nie strzępi, dzięki czemu jej zastosowanie można uznać za całkowicie bezpieczne i korzystne – szczególnie dla osób zmagających się z alergią bądź innymi chorobami układu oddechowego. Istotny okazuje się także fakt, iż nie wydziela ona toksycznych, drażniących i nieprzyjemnych zapachów. Jest całkowicie neutralna

 

Zastosowanie pianki poliuretanowej

Uniwersalny charakter pianki poliuretanowej pozwala na jej szerokie zastosowanie – w różnych sektorach budownictwa oraz w przypadku zróżnicowanych inwestycji. Izolacją natryskową możną pokryć:

– wszystkie powierzchnie budynku w celu jego docieplenia,
– poddasze – w celu adaptacji poddasza oraz uszczelnienia najwyższych kondygnacji;
– ściany, dachy, poddasza oraz inne elementy konstrukcyjne wymagające uszczelnienia oraz docieplenia;
– powierzchnie konstrukcyjne domów nowych bądź znajdujących się w stanie surowym (przed przeprowadzeniem prac wykończeniowych);
– powierzchnie konstrukcyjne domów starych i wieloletnich (pianka PUR nie tylko będzie stanowiła barierę akustycznotermiczną,ale również wzmocni konstrukcję budynku);
– powierzchnie konstrukcyjne wszystkich typów budynków – bez względu na ich przeznaczenie oraz funkcjonowanie (obiekty handlowo-usługowe, hale przemysłowe, magazyny, domy, budynki gospodarcze etc.).

 

Poradnik

Od wielu lat obserwujemy stale rosnące zainteresowanie metodą natryskową, wykorzystującą piankę poliuretanową w charakterze skutecznej bariery termicznej oraz akustycznej. Ze względu na liczne korzyści wynikające z wykorzystania tego materiału, jego wyjątkowe właściwości, możliwe jest sprawne, tanie, skuteczne oraz efektywne ocieplanie różnego rodzaju budynków. W poniższym poradniku, który przygotowaliśmy z myślą o Inwestorach rozważających taki krok, pragniemy przedstawić najważniejsze informacje związane z wykorzystaniem pianki PUR. Jesteśmy przekonani, że lektura przyniesie odpowiedzi na wiele rodzących się w trakcie realizacji inwestycji pytań.

1. Dlaczego pianka PUR?

Pianka poliuretanowa jest materiałem powstającym wskutek zachodzącej reakcji chemicznej, której towarzyszy wysokie ciśnienie wytworzone w specjalnym, wykorzystywanym przez nas urządzeniu – reaktorze. Jest ona materiałem powstałym na bazie połączenia izocynianianu oraz poliolu. Dzięki, wspomnianemu już, reaktorowi umożliwiającemu wykonanie natrysku – piana znacznie zwiększa swoją pierwotną objętość oraz sztywnieje. W ten sposób staje się barierą trwałą oraz całkowicie dopasowaną do powierzchni, na którą zostaje naniesiona.

Inwestorzy decydujący się na wykorzystanie pianki PUR mogą liczyć na bezapelacyjną precyzję wykonania bariery termiczno-akustycznej, chroniącej również przed nadmiernym oddziaływaniem wilgoci.

2. Gdzie, kiedy i dla kogo?

Jednym z najistotniejszych atutów oraz właściwości, które zadecydowały o tak powszechnym wykorzystaniu pianki PUR jest jej uniwersalność, czyli możliwość zastosowania zarówno w różnych typach budynków, obiektach nowych i starych, jak i na nawet najbardziej nietypowych powierzchniach (ocieplone mogą być dachy, poddasza, fundamenty, ściany etc.).

Warto w tym miejscu zaznaczyć też, że wykonanie natrysku może odbywać się zarówno wewnątrz obiektu, jak i na zewnątrz. Szybki proces sztywnienia pozwala piance PUR w możliwie jak najkrótszym czasie stworzyć skuteczną barierę izolacyjną.

Kontaktując się z naszą firmą oraz przedstawiając swoje oczekiwania mogą Państwo liczyć na indywidualną obsługę. Jako specjaliści, doskonale znający specyfikę oraz właściwości materiału, z którym pracujemy, będziemy w stanie wskazać zarówno odpowiedni typ pianki (otwartokomórkowej lub zamkniętokomórkowej), jak i możliwie najskuteczniejsze, poprawiające gospodarkę termiczną budynku rozwiązania.

3. Metoda natryskowa

Położeniu pianki poliuretanowej dedykowana jest metoda natryskowa. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia oraz sprzęt pozwalający na równomierne rozłożenie materiału izolacyjnego. Niezależnie od tego, czy decydują się Państwo na ocieplenie poddasza, dachu, ściany działowej czy też fundamentów – prace przebiegają na podobnej zasadzie. Jest to kilkuetapowa realizacja zlecenia – taki podział pozwala nam zatroszczyć się o wysoką jakość usług, które dla Państwa świadczymy. Etapy przeprowadzanych prac wyglądają następująco:

Etap 1

Wstępne przygotowanie pomieszczenia, czyli przede wszystkim usunięcie mebli oraz sprzętu, który się w nim znajdował. W trakcie przeprowadzania pierwszych prac przygotowawczych montuje się również specjalne haki, które pozwolą na późniejsze umocowanie płyt GK

Etap 2

Nasi pracownicy na tym etapie podejmują się właściwego ustawienia urządzeń, za pomocą których dokonają natrysku. Jest to niezwykle ważny element pracy, gdyż kompatybilność parametrów sprzętowych musi być adekwatna do panujących warunków otoczenia – ciśnienia atmosferycznego czy też stopinia zawilgocenia powietrza. Ta faza przygotowawcza jest ważna dla wszystkich, wykonywanych przez nas natrysków, jednak szczególne znaczenie ma dla prac przeprowadzanych w warunkach zewnętrznych (np. izolacja fundamentów).

Etap 3

To kluczowy etap ocieplania budynku, związany z samym natryskiem pianki poliuretanowej. W zależności od wybranego typu pianki PUR – natrysk wykonuje się jednorazowo lub też nakłada się kilka warstw. Istotne jest, aby stworzona bariera izolacyjna była spójna, jednolita i przede wszystkim równa. Ma to znaczenie nie tylko dla estetyki wykończenia oraz późniejszego montażu płyt gk. Właściwie wykonany natrysk to gwarancja redukcji mostków termicznych, będących bardzo często przyczyną niekontrolowanego ubytku ciepła.

Etap 4

Faza finalizująca prace ociepleniowe związana jest bezpośrednio z wykończeniem wnętrza. Natychmiast po zesztywnieniu piany PUR można przejść do montażu profili oraz płyt gk oraz dalszych prac aranżacyjnych. Nie ma konieczności dłuższego czekania na zesztywnienie i wyschnięcie materiału. Na podobnej zasadzie przeprowadza się docieplanie budynku (lub jego poszczególnych elementów konstrukcyjnych). Tego typu inicjatywa wymaga jednak wykonania dodatkowych prac przygotowawczych w postaci odwiertu specjalnych otworów pozwalających na wprowadzenie piany poliuretanowej.

4. Wybór wykonawcy

Chociaż metoda natryskowa od wielu lat staje się coraz powszechniejsza, to jednak warto starannie przemyśleć wybór wykonawcy. Decydując się na współpracę z naszą firmą mogą Państwo być spokojni o jakość wykonania powierzonego nam zadania. Nie tylko dysponujemy nowoczesnym sprzętem pozwalającym na działanie sprawne, wyróżniające się wyjątkową dokładnością, ale również naszą skuteczność budujemy w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Praktyka zawodowa pozwala nam dostosowywać sposób wykonywania zleconych nam prac do charakteru budynku, oczekiwań inwestora oraz typu budynku.

 

 

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest