Profesjonalne ocieplenie poddasza pianką poliuretanową niesie za sobą ogromne korzyści wynikające z poprawy ogólnej energetyki budynku. Poddasze jest miejscem newralgicznym, przez które ucieka najwięcej ciepła z budynku. Testy BLOW-DOOR wykonywane w budownictwie pasywnym potwierdziły szczelność i skuteczność nowoczesnych izolacji natryskowych.

 

Ocieplanie poddasza pianką krok po kroku:

 1. Podłoże. Piana poliuretanowa może być nakładana bezpośrednio na wszelkiego rodzaju podłoże niezaprószone (deskowanie, płyta MFP, płyta OSB, blacha, membrana z zaklejonymi łączeniami).
 2. Nakładanie piany na poddaszu powinno łączyć się z izolacją elewacyjną, w celu wyeliminowania mostów termicznych.
 3. Do konstrukcji drewnianej dachu należy przymocować elementy mocujące do profili (wieszaki kotwowe). Wokół okien wykonuje się tzw. skrzynki z płyt gipsowo-kartonowych.
 4. Natrysk pianki. Ewentualny miejscowy nadmiar piany można usunąć bez obaw o osłabienie jej właściwości.
 5. Montaż profili konstrukcyjnych dla płyt gipsowo-kartonowych.
 6. Wykończenie docieplonego poddasza płytami gipsowo-kartonowymi.

Najczęściej popełniane błędy przy ocieplaniu poddasza

Odporna zarówno na grzyby, jak i drobnoustroje pianka poliuretanowa, która w przeciwieństwie do tradycyjnej wełny mineralnej wraz z upływem czasu nie obsuwa się i nie traci swoich właściwości izolacyjnych, najczęściej stosowana jest przez naszych Klientów do ocieplenia poddasza. Takie wykorzystanie pozwala nie tylko na uszczelnienie całej konstrukcji budynku (poprawia się wartość energetyczna), ale służy również adaptacji poddasza.

Należy pamiętać, że prawidłowe przeprowadzenie prac przyniesie wiele korzyści – zarówno ekonomicznych, jak i tych, które wiążą się z podniesieniem komfortu mieszkania (zwiększenie hermetyczności obiektu nawet o 70%). Jednak błędne wykonanie warstwy izolacyjnej może skutkować dalszymi stratami energetycznymi budynku, sięgającymi nawet 40%. Z tego też względu zdecydowaliśmy się przedstawić Państwu najczęściej popełniane błędy, które uniemożliwiają wielu Inwestorom cieszenie się korzyściami wynikającymi z zastosowania pianki PUR.

1. Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Chociaż metoda natryskowa w powszechnym uznaniu nie wymaga uprzedniego przygotowania podłoża, to jednak należy pamiętać o stworzeniu jak najbardziej dogodnych warunków, które pozwolą na doskonałe przyjęcie się pianki poliuretanowej. Niekorzystny wpływ na jej przyczepność bez wątpienia będzie miało wszelkie zaprószenie podłoża – niezależnie od tego, z jakiego tworzywa jest ono wykonane.

Pianka PUR doskonale dopasowuje się do struktury i wszelkich nierówności występujących na powierzchniach deskowanych, płyt OSB (kompozytowych), MFP (wiórowych), blach oraz specjalnych membran. Nie oznacza to jednak, że na efektywność wykonywanych prac nie wpływa stopień zaprószenia danej powierzchni. Jej przygotowanie pozwoli na szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie dalszych etapów ocieplania.

2. Brak jakiejkolwiek izolacji elewacyjnej

Wielu Inwestorom błędnie wydaje się, że wykonanie ocieplenia poddasza całkowicie rozwiąże problem ubytków energetycznych, a tym samym – wysokich rachunków za ogrzewanie. Należy pamiętać, że każdy budynek funkcjonuje jak organizm – poszczególne jego elementy konstrukcyjne są od siebie ściśle uzależnione. Nieprawidłowe zabezpieczenie jednego z nich skutkować będzie zmianami w obrębie ogólnej eksploatacji budynku. Ocieplenie poddasza jest więc doskonałym sposobem na uszczelnienie obiektu oraz zwiększenie jego hermetyczności – nigdy zaś nie będzie w stanie zastąpić odpowiednio wykonanej izolacji zewnętrznej (elewacyjnej).

Zachęcamy więc Inwestorów do działania wieloaspektowego, ukierunkowanego na całościowe zabezpieczenie budynku przed niekontrolowaną utratą ciepła.

3. Brak odpowiednich uchwytów (haków mocujących)

Pamiętajmy, że ocieplenie poddasza służyć ma nie tylko podniesieniu standardów energetycznych budynku, ale również przystosowaniu przestrzeni strychu do zamieszkania – jej pełnej adaptacji. Warto więc już przed rozpoczęciem prac ociepleniowych przemyśleć dalsze rozwiązania konstrukcyjne, a w tym – montaż haków mocujących. Powinny one zostać umocowane do krokwi lub profili oraz być na tyle długie, aby warstwa izolacyjna ich nie przykryła. Dzięki temu późniejszy montaż płyt gk nie będzie stanowił najmniejszego problemu.

Zalecamy także wykonanie tzw. skrzynek w obrębie przestrzeni okiennych.

4. Zbyt cienka warstwa nałożonej piany

Wielu inwestorów obawia się, że zbyt wysoka warstwa materiału ociepleniowego nie tylko zmniejszy powierzchnię użytkową poddasza, ale również pozostanie elementem nieestetycznym, którego usunięcie będzie stanowiło zagrożenie dla szczelności wykonanej izolacji. Pragniemy obalić ten mit. Usunięcie zbędnej warstwy pianki poliuretanowej w żaden sposób nie szkodzi jej strukturze. Wręcz przeciwnie – o wiele większą szkodą dla izolacji termicznej budynku jest wykonanie zbyt cienkiej izolacji – nie przyniesie ona oczekiwanych rezultatów (dotyczy to przede wszystkim pianki zamkniętokomórkowej).

Podejmując współpracę z naszym doświadczonym zespołem pracowników zyskują Państwo gwarancję prawidłowego wykonania wszystkich etapów prac. Ponadto – zadbamy również o możliwie jak najszybsze ich wykonanie, oddając do Państwa dyspozycji przystosowane do adaptacji poddasze.

NAPISZ DO NAS


11147016_876707779059206_2341453656638819470_n
10344237_832829996780318_1340098891801909544_o
poddasze_400_11
10830577_832829746780343_7215768635369872067_o
10922761_832829833447001_9143481648470155085_o
poddasze_400_10
 • RSS
 • Facebook
 • Google+
 • Twitter
 • YouTube
 • Pinterest