Coraz częściej wykorzystywanym materiałem, który wykorzystywany jest jako alternatywa dla tradycyjnych materiałów ociepleniowych, jest pianka poliuretanowa. Jej strukturalną podstawą jest poliuretan, który dobrze znany jest producentom samochodów, lodówek, krzeseł czy łóżek.

Warto już na samym początku wspomnieć, że pianka poliuretanowa nie jest rozwiązaniem, które pojawiło się dopiero w XXI wieku. Już w latach 50. XX wieku mieliśmy szansę zaobserwować pierwsze izolacje termiczne wykonane właśnie dzięki niej. Nie mniej – przez długi czas pozostawała ona niepopularną i rzadko wykorzystywaną metodą. Jednak jej skuteczność, długowieczność oraz prosty sposób nałożenia sprawiły, że obecnie znacznie dominuje ona nad tradycyjnymi rozwiązaniami, wykorzystującymi m.in. wełnę mineralną.
Wykorzystywana przez nas w codziennej pracy pianka poliuretanowa jest materiałem powstającym na bazie żywicy i specjalnego utwardzacza. Do połączenia obu komponentów zachodzi w reaktorze natryskowym, przy użyciu wysokiego ciśnienia. Reaktor służy również i temu, aby powstała w takich warunkach piana PUR została równomiernie naniesiona na powierzchnię, tworząc tym samym spójną, jednolitą powłokę. Dzieje się tak głównie dzięki charakterystycznym właściwościom materiału – niemal natychmiast po naniesieniu na powierzchnię, dla której ma być izolacją, tworzywo PUR pęcznieje, dokładnie wypełniając tym samym wszelkie nierówności. Materiał samoczynnie wnika we wszelkie niedostępne przestrzenie, co pozwala całkowicie zredukować efekt tzw. mostów termicznych.

Ze względu na powyższe właściwości zdecydowaliśmy się na wykorzystanie pianki poliuretanowej przy wykonywanych przez nas usługach ociepleniowych – zarówno tych, które przeprowadzamy wewnątrz budynków, jak i tych, które mają miejsce na zewnątrz. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży udowodniło nam, że tego typu realizacje pozostają bezkonkurencyjne – zarówno pod względem efektywności i trwałości bariery termiczno-akustycznej, jak również komfortu, który ona zapewnia.

 

Technologia izolacji pianką poliuretanową

Przy ocieplaniu poddaszy, fundamentów, ścian oraz innych elementów konstrukcyjnych budynków bazujemy na metodzie natryskowej. Dzięki niej jesteśmy w stanie nie tylko zoptymalizować czas wykonywanej pracy, ale również zapewnić naszym Klientom w pełni profesjonalne wykonanie izolacji. Niezależnie od tego, czy pragną nam Państwo zlecić ocieplenie pianką PUR poddasza, dachu, czy też ścian obiektu – prace te wykonamy posiłkując się nowoczesnym sprzętem dedykowanym natryskowi tego właśnie materiału. Są to urządzenia wysokociśnieniowe, które pomagają nam w nałożeniu jednolitej, spójnej i równomiernej warstwy izolacyjnej.

Z JAKIEGO SPRZĘTU KORZYSTAMY?

Wykonując zlecenia, które nam Państwo powierzacie, bazujemy na sprawności i funkcjonalności najnowszych urządzeń wysokociśnieniowych. Korzystamy m.in. z:

– pompy transferowej,
– dozownika,
– specjalnego pistoletu.

Dzięki temu jesteśmy w stanie terminowo wykonać powierzone nam zadanie.

Metoda natryskowa oraz wykonywane za jej pośrednictwem izolacje (termo- oraz hydroizolacje) wiążą się również z dodatkowymi korzyściami, na które pragniemy zwrócić Państwa uwagę. Wymienić w tym miejscu należy przede wszystkim:

– możliwość dokładnego pokrycia powierzchni (brak mostków termicznych) – pianka dostosowuje się nawet do najbardziej nietypowych powierzchni i zagłębień;
– nałożenie równomiernej warstwy izolacyjnej;
– brak konieczności uprzedniego przygotowywania powierzchni, na której ma być przeprowadzony natrysk pianki PUR (np. wyrównywania etc.);
– możliwość pokrycia dużej powierzchni w możliwie jak najkrótszym czasie;
– brak konieczności stosowania dodatkowych środków zwiększających przyczepność pianki do powierzchni, na którą zostaje naniesiona – pianka PUR charakteryzuje się doskonałym współczynnikiem przyczepności.

Oprócz powyższych korzyści inwestorzy decydujący się na wykorzystanie pianki poliuretanowej powinni być także świadomi szeregu korzyści wynikających z jej struktury. Jako materiał nienasiąkliwy skutecznie chroni ona przed wilgocią oraz pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku (chroni przed niekontrolowaną utratą ciepła). Z tego też względu ocieplanie pianką jest wykorzystywane nie tylko w szeroko rozumianym budownictwie mieszkaniowym, ale również budownictwie komercyjnym, przemysłowym etc.

 

Zalety pianki poliuretanowej

Zarówno otwartokomórkową, jak i zamkniętokomórkową piankę poliuretanową stosuje się przede wszystkim ze względu na szereg zalet. Jest ona innowacyjnym, niedrogim, skutecznym i trwałem materiałem izolacyjnym, który może być stosowany w różnych gałęziach budownictwa – nie tylko w budownictwie gospodarczo-rolnym oraz mieszkalnym. Doskonale znając ten materiał oraz pracując z nim wiele pragniemy zwrócić Państwa uwagę na cechy najistotniejsze i najkorzystniejsze z punktu widzenia inwestora.

1. PRECYZJA

Posiłkowanie się metodą natryskową, dzięki której pianka poliuretanowa zostaje nałożona na różnego rodzaju powierzchnie, pozwala na bardzo dokładne jej położenie. Niezależnie od tego, czy powierzchnia jest porowata, czy też zupełnie gładka – pianka PUR efektywnie wypełni każdą szczelinę, pozwalając tym samym zredukować ryzyko występowania tzw. mostków termicznych.

2. CZAS

Krótki czas przeprowadzonych prac. Tuż po nałożeniu pianki poliuretanowej na powierzchnie dachu, ścian, czy też innych elementów konstrukcyjnych – następuje proces sztywnienia. Trwa on bardzo krótko i niemal natychmiast przynosi oczekiwane rezultaty, czyli stworzenie skutecznej bariery termo-akustycznej.

3. KOSZTY

Stosunkowo niewielkie koszty całej inwestycji (w porównaniu z tradycyjnymi metodami ocieplania budynku) decydują o tym, że po piankę PUR sięga coraz więcej inwestorów. Należy również podkreślić, że z kosztami wiążą się mniejsze wydatki eksploatacyjne, które są rezultatem zastosowania tego typu izolacji. Istotny jest także brak konieczności przeprowadzania robót poprawkowych – np. po kilku latach użytkowania budynku, w trakcie których tradycyjny materiał izolacyjny traci swoje właściwości.

4. UNIWERSALNE ZASTOSOWANIE

Doskonała przyczepność, o której już wcześnie wspomnieliśmy, oraz krótki czas sztywnienia materiału pozwala stosować go przy różnych inwestycjach. Z ocieplania pianką poliuretanową mogą korzystać zarówno domy i obiekty mieszkalne, jak również budynki handlowe, biznesowe, przemysłowe (np. hale produkcyjne lub magazynowe) czy też obiekty komercyjne.

5. DOSKONAŁA IZOLACJA

Skuteczność – to cecha, za którą zarówno my, jako wykonawcy, jak również nasi Klienci, czyli inwestorzy cenią piankę PUR. Położona na daną powierzchnię metodą natryskową stanowi niezwykle szczelną barierę. Ocieplanie pianką okazuje się nie tylko uszczelnieniem termicznym budynku (izolacja termiczna), ale również dźwiękowym (izolacja akustyczna) oraz zabezpieczeniem go przed wilgocią (hydroizolacja).

6. BEZPIECZEŃSTWO DLA KONSTRUKCJI

Niewielka waga materiału oraz brak konieczności stosowania dodatkowych wsporników instalacyjnych sprawia, że ocieplanie budynku za pomocą pianki PUR jest całkowicie bezpieczne dla konstrukcji budynku – nie stanowi dla niego dodatkowego zagrożenia. Z tego też względu z tego rozwiązania mogą korzystać zarówno obiekty wieloletnie, jak również i nowe – będące jeszcze w stanie surowym.

7. EKOLOGICZNOŚĆ

Stosowane przez nas środki są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Zarówno prace związane z wykonaniem warstwy ociepleniowej, jak i jej wieloletnie funkcjonowanie również nie stanowi zagrożenia dla stanu środowiska.

8. NIESZKODLIWOŚĆ

Ekologiczny charakter stosowanych przez nas materiałów przekłada się także na bezpieczeństwo i komfort odczuwalny przez mieszkańców danego budynku. Pianka PUR nie sprzyja wzmożonemu zakurzeniu, nie pyli się, ani też nie strzępi, dzięki czemu jej zastosowanie można uznać za całkowicie bezpieczne i korzystne – szczególnie dla osób zmagających się z alergią bądź innymi chorobami układu oddechowego. Istotny okazuje się także fakt, iż nie wydziela ona toksycznych, drażniących i nieprzyjemnych zapachów. Jest całkowicie neutralna

 

Zastosowanie pianki poliuretanowej

Uniwersalny charakter pianki poliuretanowej pozwala na jej szerokie zastosowanie – w różnych sektorach budownictwa oraz w przypadku zróżnicowanych inwestycji. Izolacją natryskową możną pokryć:

– wszystkie powierzchnie budynku w celu jego docieplenia,
– poddasze – w celu adaptacji poddasza oraz uszczelnienia najwyższych kondygnacji;
– ściany, dachy, poddasza oraz inne elementy konstrukcyjne wymagające uszczelnienia oraz docieplenia;
– powierzchnie konstrukcyjne domów nowych bądź znajdujących się w stanie surowym (przed przeprowadzeniem prac wykończeniowych);
– powierzchnie konstrukcyjne domów starych i wieloletnich (pianka PUR nie tylko będzie stanowiła barierę akustycznotermiczną,ale również wzmocni konstrukcję budynku);
– powierzchnie konstrukcyjne wszystkich typów budynków – bez względu na ich przeznaczenie oraz funkcjonowanie (obiekty handlowo-usługowe, hale przemysłowe, magazyny, domy, budynki gospodarcze etc.).

No votes yet.
Please wait...
  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest